OSMANCIK (Çorum)

Annesayfa (Homepage)
Taha Emre
Baglantilar (Linkler)
Kinama
Osmancik (Çorum)
Viyana (Avusturya)
Dügün fotograflari
Nisan fotograflari
Bali (Endonezya)
Singapur
Italya 1
Italya 2
Italya 3
Kahire (Misir)
Istanbul
Bursa
Ben kimim, neyim???
Gülmecelik (Jokes)
Bana yazinnnn ! . Contact me !

koyunbabakopru.jpg

Osmancık, ey şirin, güzel memleket!
Çiçekli kırların sanki bir cennet!
 
Akşamlar ne tatlı batar güneşin,
Mehtaplı geceler bulunmaz eşin,
 
Sürüler inerken Adatepe'den,
Çıngırak sesleri gelir öteden,
Güzel Osmancık!

Bu türküyle (aslında daha çok bir marşa benziyor bestesi) açtım gözlerimi hayata, hala zaman zaman kardeşlerimle biraraya geldiğimizde birlikte bu marşı söyleriz :) Doğduğum ve lise bitene kadar 16 yıl sürekli yaşadığım memleketime her yıl en az bir kere gitmeye çalışırım. Eskiden her şey çok normal gelirdi bana, ama bu kadar sene İstanbul'da yaşadıktan sonra evler ve sokaklar daha küçük ve daha minyatür gibi geliyor bana...
Aşağıda kendi ellerimle çektiğim fotoğraflarla işte memleketim...

koyunbaba.jpg

Benim dışımda Osmancık'ın en ünlü şahsiyeti Koyunbaba'dır diyebiliriz. Koyunbaba hakkında küçük bir bilgi vermek gerekirse, asıl adının Seyit Ali olduğu söylenir. Peygamber soyundan geldiği ileri sürülür. Bursa’da çobanlık yaptığı sırada ağayla her iki kuzudan birini almak üzere anlaşır. Bir süre sonra kırk kuzusu olur. Bunları alarak Osmancık’a yerleşir. Her yirmi dört saatte bir  melediğinden adı “Koyunbaba” kalır. Koyunbaba üzerine bir çok rivayetler vardır. Bunlardan biri:
 
Koyunbaba’nın üç köpeği vardır. Bunlara Kara Kadı,  Sarı Kadı,  Ala Kadı adını verir. Bağdat Kadısı Osmancık’tan geçerken bunu duyar ve padişaha şikayet eder. Padişah Koyunbabayı çağırır,  köpeklerine neden böyle adlar koyduğunu sorar. Koyunbaba da:
-Kadılar haram helal bilmezler, benim köpeklerim bilir. İsterseniz deneyelim der. Padişah denemeye karar verir.Koyunbaba yirmisi helal,  yirmisi haram kırk kap yemek getirilmesini ister. İstenenler getirilince köpekleri çağırır,  yemekleri önlerine serer. Hayvanlar helal yemekleri  yer, öbürlerine dokunmazlar. Padişah çok şaşırır. Koyunbaba’yı mükafatlandırmak ister dileğini sorar.  Koyunbaba:
-Hazineden bir şey istemem Sarıalan ile Saltukalan’ı köpeklerime yallık verirseniz yeter der.  Dileği yerine getirilir. Koyunbaba kendisini padişaha şikayet eden kadıya şöyle bir bakar ve adam ölür.

koyunbabakoprusu.jpg

Ve Koyunbaba Köprüsü... Köprünün kitabesinde 1484 yılında inşa edildiği yazılıdır, yani tam 522 yaşındadır. Liseye giderken günde en az 4 kez üzerinden geçerdim, şimdiye kadar binlerce kez geçmişimdir. 522 yaşına rağmen oldukça güzel, görkemli ve sağlam bir köprüdür. Ve Koyunbaba Köprüsü'nün yapılışına ilişkin bir rivayet:

Fatih Sultan Mehmet Otlukbeli’ne giderken Koyunbaba’ya uğrar hayır duasını alır. Savaşta Uzun Hasan’ı yener. Dönüşte vezirini göndererek Koyunbaba’nın bir dileği olup olmadığını sordurur. Koyunbaba :

“Eğer bir hayır yapmak istiyorsa,  Kızılırmak üstüne köprü gerekir, onu yaptırsın, bir de kışlak ve yaylak yerlerimizi, koyunlarımızı vergiden bağışlasın ki, misafirlerimizi daha iyi ağırlayabilelim” der.

İstekleri yerine getirilir. Ancak köprü yapılmadan Fatih vefat eder. Babasının ölüm haberini alan ll. Beyazıt Amasya’dan yola çıkar. Osmancık’a geldiğinde  ırmak kıyısında sürüsünü yayan Koyunbaba’yı görür. Kendisini karşıya geçirmesini ister. Koyunbaba :

“Olur ama bu ırmağa bir köprü yaptırırsan”der.

Şehzade söz verir. Koyunbaba şehzadeye gözlerini kapamasını ve söylemeden açmamasının söyler. Şehzade denileni yapar. Gözlerini açtığında İstanbul'dadır. Koyunbaba yok olmuştur. ll.  Beyazıt tahta geçtikten bir süre sonra düşünde Koyunbaba’yı görür. Koyunbaba köprüyü yaptırmasını istemektedir. Ertesi gece yine aynı düşü görür. Bunun üzerine gerekli araç-gereç ve ustalar Osmancık’a gönderilir ve köprünün yapımına başlanır. Koyunbaba’nın da geyiklerle köprüye taş taşıdığı söylenir.

Köprünün yapımı sırasında dervişlerden biri Koyunbaba’ya ölünce nereye gömülmek istediğini sorar. O da  “Bu taşın düştüğü yere” diyerek ağır bir taşı fırlatır.  Öldüğünde II.Beyazıt onu taşın düştüğü yere gömdürür ve buraya bir türbe yaptırır.

degirmen.jpeg

Eski zamanlarda, ben doğmadan önce ırmakta bir değirmen varmış, işte yukarıda görülen bu değirmen de birkaç yıl önce o değirmenin hatırasını yaşatmak üzere yaptırıldı...

kopru.jpg

Bu resme bakınca aklıma "köprünün altından çok sular aktı" sözü geldi. Evet, gerçekten de bu köprünün altından da çok sular aktı. Eskiden Kızılırmak daha fazla su taşırmış gibi gelirdi bana, şimdi ya ben büyüdüm ya da ırmağın suları azaldı...

kaya.jpg

İşte meşhur "Kaya"mız... Bu kayanın arka tarafının eteklerindeki bir evde dünyaya gelmişim ben. Kayamız Osmancık'ın tam merkezinde yer alır. Küçükken bu kayayı kaldırsalar ne kadar geniş yer açılır ve yerine bir sürü ev yapılır diye düşünürdüm. Klasik girişimci Türk insanı örneği...

kale.jpg

Kaya üzerindeki Kandiber Kalesi: Çorum Kültür Müdürlüğü'nün web sitesinde kaleyle ilgili şu bilgiler var: "İlçe Merkezinde Kızılırmak’ın kuzey kenarındaki tabii kayalığın üzerine inşa edilmiştir. Selçuklu Dönemine tarihlenen kale içinde ikinci bir kapı daha bulunmaktadır. Kale, İstanbul’dan Amasya’ya uzanan ticaret yolu üzerindedir. Kalenin güneyinde Roma Dönemi kaya mezarları yer almaktadır."

imaretcamii.jpg

Güney Mahalle'deki tarihi İmaret Camii ve önündeki çam ağacı! Çam ağacı öyle çok fazla özelliği bulunan bir ağaç değil, sadece fotoğrafı teyzemin balkonundan çektiğim ve balkonda ne kadar hareket edersem edeyim çam ağacını kadrajdan çıkaramadığım içim o da resimde yer almak durumunda kaldı! :-( 

gunesinbatisi.jpg

Dikkatli okuyucularım farketmiştir, yukarıdaki şiirde yer alan "Akşamlar ne tatlı batar güneşin" dizesini... İşte kanıtı, ne kadar tatlı batıyor güneş, değil mi?

adatepe.jpg

"Sürüler inerken Adatepe'den" dizesinin fotoğrafı da işte bu. Her ne kadar inen sürüler görünmese de, sözü edilen Adatepe işte bu. Bu fotoğrafı çekmeden önce hava yağmurluydu ve yağmur dindikten sonra bir gökkuşağı çıktı Adatepe'nin arkasından. Tepenin sağ tarafına bakarsanız belli belirsiz gökkuşağının ucunu görebilirsiniz...

osmancikliguzel.jpg

Evliya Çelebi'nn de bahsettiği gibi Çorum'un kızlarının güzelliği de meşhurdur. İşte köprü üzerinde yakalayıp fotoğrafını çektiğim bir Osmancık'lı güzel... Kendisinin eşim olması da benim şansım... :-)